Ocak 20, 2022 In Genel

Covid-19 Aşısı Hakkında Güncel Bir Soru: Aşı Yaptırmak İstemiyorum Ama Kısıtlamalara Takılmamak İçin Yaptırmış Gibi Kayıt Edilmesini İstiyorum, Bir Sakıncası Var Mı?

Bilindiği üzere son zamanlarda Covid-19 aşısına karşı küresel çapta bazı eleştiriler yapılmakta ve azımsanmayacak kişi tarafından aşı karşıtı protestolar düzenlenmekte, insanlar aşı olmamaya davet edilmektedir. Bu durumun etkileri ülkemize de yansımıştır ve çok sayıda kişi aşı olmak istemediğini beyan etmektedir. Ancak, Devlet eğitim-öğretim faaliyetlerinde şehirler arası yolculuklarda, konser gibi toplu etkinlikler vs. alanlarda en az iki doz aşı olunmuş olmasını aramaktadır. Bu nedenle aşı olmak istemeyen kişiler bu kısıtlamaları bir şekilde aşmanın yollarını aramaktadır. Kısıtlamaları aşmanın en kestirme yolu aslında aşı olmadığı halde aşı olmuş gibi sisteme kayıt edilmeyi sağlamaktır. Ancak bu yolu kullanmanın sizi hukuki olarak sıkıntıya sokabileceğini belirtmemiz gerekir. Çünkü, sizin adınıza kamu görevlisi sayılan sağlık çalışanlarınca bir aşı kartı oluşturulup sisteme kayıt edilecektir. Bu kayıt resmi belge hükmünde olduğundan yapılan işlem resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturacaktır. Bu belgeyi düzenleyen her ne kadar siz olmasanız da düzenleyen kişiyi azmettirmiş olmanız ve bu sahte kaydı kullanıyor olmanız nedeniyle siz de bu suçtan sorumlu tutulursunuz. Bu suçun cezası ise, sağlık çalışanları özel hastanede çalışsalar bile yerine getirdikleri hizmet nedeniyle kamu görevlisi sayıldıklarından üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıdır. Eğer sağlık çalışanı bu işlem için maddi menfaat sağlamışsa bu durumda rüşvet suçu da gündeme gelecektir. Türk Ceza Kanununa göre rüşvet alan da veren de bu suçtan cezalandırılacaktır. Bu suçun cezası ise dört yıldan oniki yıla kadar hapis cezasıdır.

Burada belirtmemiz gereken bir diğer husus ise, bazı durumlarda taksirle veya kasten yaralama ve öldürme suçlarının da oluşabileceğidir. Sahte aşı kartı kullanan, bununla birlikte kendisinde virüs olduğunu bilen bir kişi toplu taşımayı kullanıyorsa, iş yerine gidip geliyorsa, toplu yapılan bir takım etkinliklere katılıyorsa virüsü başkasına bulaştırma riski oldukça yüksektir. Bu kişinin bulunduğu yerde bulunup da virüs kaparak hastalanan birisinin bulunması halinde kişi taksirle, bilinçli taksirle yaralama veya olası kastla yaralama suçunu işlemiş sayılabilecektir. Eğer virüs bulaşan kişi ölmüşse o zaman taksirle veya bilinçli taksirle öldürme ya da olası kastla öldürme suçları oluşabilecektir.  

Açıkladığımız üzere aslında çok küçük hatta masum gibi görünen bu işlem yapan ve yaptıran kişinin başına oldukça büyük dertler açabilir. Siz siz olun hem kendinizin hem çevrenizdekilerin sağlığı için aşınızı lütfen yaptırın.

Av. Emre KILIÇ

Leave a Reply